+90 544 392 06 78
info@enerjietutraporu.com
Bilgileri doldur Ekb Proje Teklifini hemen al.
Toplam İnşaat Alanı
Toplam İnşaat Alanı
Daire Sayısı
Telefon Numarası

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?


Enerji kimlik belgesi binaların enerji performansını gösteren ve A’dan G’ye kadar sınıflandırmanın yapıldığı, binaların enerjiyi ne derecede verimli kullandığını gösteren bir belgedir. Enerji kimlik belgesi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği kanunu kapsamında 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren tüm binalarda alınması zorunlu olan bir belgedir. Ayrıca alım, satım ve kiralamalarda enerji kimlik belgesinin ibraz edilmesi zorunlu olup ekb belgesi olmadan işlemler yapılamamaktadır.Enerji Kimlik Belgesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir? Enerji kimlik belgesi için binaya ait mimari proje, yapı ruhsatı ve varsa ısı yalıtım raporu gereklidir. Bu evrakları ilgili belediyenin fen işlerine başvuru yaparak temin edebilirsiniz. Başvurunuzun ardından enerji kimlik belgesi durum tespit raporu doldurularak işlemlere başlanmaktadır. Enerji kimlik belgesi almak için mantolama yapmak şart değildir. Mantolamanın enerji kimlik belgesi için zorunlu olduğuna dair bilginin kanunlar ve yönetmelikler nezdinde bir geçerliliği olmayıp binanızın mevcut hali ile enerji kimlik belgesi alınmasında herhangi bir engel yoktur.

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Enerji kimlik belgesi hakkında doğru bilinen en sık yanlışlardan bazıları şunlardır;

1- Enerji kimlik belgesi için mantolama yapmak şarttır. - Yanlış
Ekb için mantolama şartı yoktur. Binanınız mevcutta mantolaması varsa enerji kimlik belgenizin sınıfı yükselir. Mantolaması olmayan bina enerji kimlik belgesi alamaz diye bir şey yoktur.

2- Enerji kimlik belgesi daireye düzenlenir. - Yanlış
Ekb binaya verilen bir belge olduğu için ayrı olarak daireye düzenlenemez. Ayrı olarak dairelere düzenlenen ekblerde bina bilgileri olacağı için doğru bir belgelendirme olmayacaktır.

3- Enerji kimlik belgesi her yıl yenilenir. - Yanlış
Enerji kimlik belgesi her on yılda bir yenilenir. Eğer bina yıkılır veya yeniden yapılırda enerji kimlik belgesi yenilenmek zorundadır aksi halde on yıl geçerliliği vardır.

4- Enerji kimlik belgesi alınmazsa cezası vardır. - Yanlış Enerji kimlik belgesi almamanın herhangi bir mali cezası yoktur. Enerji kimlik belgesi alınmazsa daire alım, satım ve kiralama işlemleri yapılmayacaktır.

5- Enerji kimlik belgesi alınca elektrik daha indirimli olacak. – Yanlış Enerji kimlik belgesi alınmasının faturalarda herhangi bir indirim yapacağı hakkında bir düzenleme yoktur. Ekb belgesi almak ile elektrik veya doğalgaz fiyatlarında bir indirim söz konusu değildir.

Enerji kimlik belgesi hakkında doğru bilinen en sık yanlışlar bunlardır. Bazı firmalar kasıtlı ve yalan bilgiler ile enerji kimlik belgesi satmak için bu gibi asılsız iddialarda bulunmaktadır. Bu gibi söylemler ile size satış yapmaya çalışan firmalardan uzak durulması gerekmektedir.Enerji Kimlik Belgesi Fiyat Hesaplama

Enerji kimlik belgesi için ortalama fiyatlar firmalara göre değişkenlik gösterse bile daire başı 30 liradan başlamaktadır. Siz de binanızın enerji kimlik belgesi fiyatını öğrenmek için hazırlamış olduğumuz enerji kimlik belgesi hesaplama programını kullanabilirsiniz.
Enerji Kimlik Belgesi Maliyet hesabı için lütfen tıklayın.
Tüm Türkiye’ye iki iş günü içerisinde bakanlık ve e-devlet onaylı enerji kimlik belgesini hazırlıyoruz. Enerji kimlik belgesi için bizimle hemen iletişime geçin.