+90 544 392 06 78
info@enerjietutraporu.com

Enerji Etüt Raporu Hazırlama

Enerji etüt raporu işletmenizde enerjinin ne kadar verimli kullanıldığını, olası enerji tasarruf noktalarının tespiti ve ülkemizin enerji ithalatının azaltılması amacı ile enerji tüketimi yüksek bina ve endüstriyel işletmeler için yapılması zorunlu bir çalışmadır. 

Enerji Etüdü Neden Yapılır?

Enerji etüdü yapılarak işletmenin enerji verimlilik potansiyeli belirlenir ve bazı durumlarda yatırım maliyeti gerekmeden ciddi bir tasarruf potansiyeli çıkabilmektedir. Yatırım maliyeti gerektiren ve enerji tasarrufu yüksek olan projelerde ise devletin vermiş olduğu teşvikler de vardır. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yenilebilir enerji kaynakları kadar enerjinin verimli kullanılması da çok önemlidir. Verimli bir enerji kullanımı tabana yayıldığında enerji tüketimimizin yüzde 30 seviyesinde azalması beklenmektedir. 

Enerji Etüdünün Aşamaları Nelerdir?

İki tür enerji etüdü vardır. Bunlar; ön enerji etüdü ve detaylı enerji etüdüdür.

Ön enerji etüdü; işletmede enerji tüketimi yüksek ekipmanları listesi hazırlanır ve gerekirse noktasal ölçümler yapılır. Uygulanması mümkün olan projeler veya önlemler hakkında maliyet ve geri kazanım süreleri hesaplanır. Detaylı enerji etüdü için yol haritası ve çalışma programı hazırlanır. Ön etüt çalışmasında tespit edilen bulgular ön etüt raporu ile işletme yönetimine sunulur. 

Detaylı enerji etüdü; ön etüt çalışmasında tespit edilen ve detaylı bir şekilde incelenmesi gereken işletme ekipmanları veya proses parçaları üzerinde ölçümler yapılarak enerji verimlilik potansiyelleri belirlenir. Sunulan projelerde yatırım maliyeti ve geri ödemesi süresi beş yıldan az olan proje olması önemli bir kriterdir. Tespit edilen tasarruf odakları hakkında verimlilik artırıcı projeler de hazırlanabilir. VAP projeleri ile devlet desteği alarak işletmenizin enerji tüketim maliyetini ciddi oranda azaltabilirsiniz. Yapılan çalışmalar sonucunda bakanlığın belirlemiş olduğu rapor formatına göre enerji etüt raporu hazırlanır ve ilgili yönetime sunum yapılır. 

Sizlerde uzman kadromuzdan destek almak ve enerji etüdü konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız enerji etüt raporu nedir? makalemizi inceleyebilir veya bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.