+90 544 392 06 78
info@enerjietutraporu.com
  • 17-12-2020

TEP Hesaplama

TEP diğer adıyla ton eşdeğer petrol; çeşitli enerji kaynaklarını tanımlamak ve birim olarak karşılaştırma yapmamız sağlayan bir birimdir. Bir TEP, bir ton petrolün verdiği enerji anlamına gelir. İşletmedeki doğalgaz, motorin veya elektrik gibi enerji tüketim odaklarını tepe çevirerek yıllık enerji tüketimini bulabiliriz.

TEP Hesaplama Formülü

Enerji kaynağının alt ısıl değeri ile çarpılıp 10 milyona bölünmesi ile TEP hesabı yapılır. Örnek olarak taş kömürünü alalım. Taş kömürünün alt ısıl değeri 6.100.000 kcal’dir. 1 ton taş kömürü için hesap yapacak olur isek; 1 x 6.100.000 / 10.000.000 = 0.61 TEP’tir. Tep Hesabı veya TEP hesap makinesi için sitemizdeki TEP hesaplama formuna ulaşmak için lütfen tıklayın

Jeotermal TEP hesaplama için de sitemizde datalar bulunmakta olup birçok enerji kaynağını tepe çevirebilirsiniz. Enerji kaynaklarının tep hesabını yaparken kg to tep veya kwh to tep ile ne kadarlık bir tüketiminiz varsa tepe çevirebilirsiniz. 

Enerji bakanlığı TEP hesaplama veya YEGM TEP Hesaplama algoritmasından daha geniş ve kapsamlı tep hesabı için sitemizdeki tep hesaplama bölümünü inceleyebilirsiniz.

Enerji etüdü ve enerji etüdünde TEP hesabı hakkında daha fazla bilgi almak ve uzman kadromuzdan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.